Rég elmúltak már azok az idők, amikor a Myvipen szerencsétlenkedtem naponta. A rendszer rengeteg hibája közül az egyik legnagyobb az volt, hogy az üzemeltetők semmiféle valós spam szűrést nem alkalmaztak a levelező rendszerben. Persze volt spam kuka, meg minden egyéb kellék, azonban annyit ért, mint a fejbelőtt embernek a talpmasszázs.

Ekkor tapasztaltam először, mily hülyék az emberek, akik továbbküldözgetik a szennyet, amit körlevélnek hívnak.  Létezik hülye, aki elhiszi, hogy szerencsétlen lesz, ha nem spammolja szét az ismerősei postaládáját? Létezik, bizony.

Nah, de nem is ez a lényeg. Amióta facebookon ügyködöm, szinte el is felejtettem ezeket a borzalmakat. Két, háromhavonta kaptam valami ilyesmit, amit szépen töröltem a postaládámból, megszakítva a láncot.

Tegnap ugyanígy történt, egy ilyen levelet kaptam:

Kérlek olvasd el , mert szívszorító! Beteg kisbaba kér segítség , NEM PÉNZT ! ! ! Drága Barátaim! Elnézést mindenkitől , ha levelemmel zavarok , de úgy gondoltam ezt kötelességünk megtenni , ha már másként nem segíthetünk. “Beteg kisbaba kéri a segítséget ! ! ! Kérlek benneteket , hogy küldjétek tovább ! Ha kitörlöd neked nincs szíved. ” Én egy 29 éves apuka vagyok. Nekem és a feleségemnek gyönyörű életünk volt. Hála Istennek van egy gyermekünk is! Nemrég az orvosok daganatot fedeztek fel a kicsi agyában és
testében. Az egyetlen út , hogy megmentsük : a műtét . Sajnos nincs elég pénzünk rá. Az AOL és a ZDNET beleegyezett , hogy segít nekünk . Az egyetlen út , hogy segítsenek az , hogy elküldöm NEKED ezt az e-mailt és TE tovább küldöd . Az AOL nyomon követi EZT a levelet és számolja , hogy hány ember kapta meg . Minden ember , aki megnyitja ezt az e-mailt és tovább küldi emberenként 32,-ft-ot szerez nekünk ! Kérlek segítsetek ! ! ! Köszönjük ! ! ! Maroti Szabolcs 8200 Veszprém Móricz Zs.u.3. ” Kérlek , tedd meg – tegyük meg mi is ! ! ! Küldd el az összes ismerősödnek , én a tőlem telhetőt megtettem , tedd meg TE is , hogy tovább küldöd ! ! !

Nagyon megható, majd elbőgtem magam. Hogy létezik, hogy ember ezt beveszi 2011 január 6.-án?? Ha az AOL és a ZDNET felajánlotta a segítséget, mi a bánatért nem fizet egyből, minek “figyelik” a levelet? (megjegyzem ez nem is lehetséges…)

A lényeg, hogy elolvastam a levelet, majd elhatároztam, hogy utánajárok,  létezik-e egyáltalán az a kisbaba… Fogtam az egész szöveget, becopyztam a googlebe. Nem volt nagy meló. Pár lényegtelen oldal után rátaláltam erre a cikkre:

Ne így segítsünk!

Beteg kisbaba segítséget kér, nem pénzt! – ezzel a megjelöléssel kaptam az alábbi e-mailt, amelyet most változtatás nélkül közreadok:
Helló! Kérlek benneteket, hogy küldjétek tovább! Ha kitörlöd, neked nincs szíved. Én egy 29 éves apuka vagyok. Nekem és a feleségemnek gyönyörű életünk volt. Hála Istennek van egy gyermekünk is! Nemrég az orvosok daganatot fedeztek fel a kicsi agyában és testében. Az egyetlen út, hogy megmentsük, a műtét.
Sajnos, nincs elég pénzünk rá. Az AOL és a ZDNET beleegyezett, hogy segít nekünk. Az egyetlen út, hogy segítsenek az, hogy elküldöm Neked ezt az e-mailt Te tovább küldöd. Az AOL nyomon követi ezt levelet és számolja, hogy hány ember kapta meg. Minden ember, aki megnyitja ezt az e-mailt és továbbküldi, emberenként 32 Ft-ot szerez nekünk! Kérlek segítsetek! Köszönjük!
Maróti Szabolcs, 8200 Veszprém, Móricz Zs. u. 3.
Soha, de valóban, soha nem szoktam az ilyen és hasonló körleveleket továbbítani, pedig elektronikus levelező korszakomban érkezett már jó néhány. Lelkiismeret-furdalás nélkül szakítom meg a levélláncokat, kockáztatva a boldogságomat, szerencsémet (nem létező) gazdagságomat, belenyugodva abba is, hogy nem lesznek barátaim. Mert általában ezeket a fogalmakat villantják fel előttem a lelkes továbbítók, akik arra kérnek, küldjem el az irományt öt, tíz, esetenként tizenöt vagy húsz embernek is. Tíz perc, fél óra, egy nap vagy egy hét alatt. Most mégis meginogtam. Töredelmesen bevallom, eljuttattam a fenti segélykérést – melyet mellesleg aznap este még két, teljesen eltérő forrásból ismét megkaptam – néhány nagyon jó ismerősömnek. Aztán gondolkozni kezdtem. Hiszen ezt könnyű ellenőrizni! Adva van a név, a város, az utca, de még a házszám is. A világhálóhoz fordultam segítségért. Lássuk, van-e Veszprémben Móricz Zsigmond utca? De nem kellett ilyen messziről kezdenem, mert tallózás közben hamarosan kiderült, mások már megelőztek. A VeHír, Veszprémi és regionális hírportál szerkesztője felhívta Marótiékat, és a nagypapa, akit egyébként már sokan megkerestek ugyanezzel a kérdéssel, elmondta, szerencsére semmi sem igaz az e-mailben leírtakból. Egyszerű kacsa az egész, mely évek óta kering a neten.
A hosszú ideje bolyongó, újra meg újra felbukkanó levél tényét más hozzászólók is megerősítették. Egy ügyvédjelölt is jelentkezett, aki az adatvédelem témakörében készítette a szakdolgozatát. Miután beírta a keresőbe a levél végén szereplő nevet, megtudta, ugyanez a megindító szöveg 2001 táján angolul futott George Arlington néven, a magyar változat viszont Lajtmann Zsolt és Bősze Ernő aláírással is terjedt. A feladó célja minden bizonnyal az, hogy létező e-mail címekhez jusson hozzá – a fejlécben ugyanis rövid idő alatt rengeteg cím gyűlik össze, és előbb-utóbb visszajut a kiinduló postaládába is -, amelyekre azután különböző elektronikus szemetet, például reklámüzeneteket küldhet. A témával foglalkozók közül többen is megjegyezték, természetesen senkit sem akarnak arra buzdítani, hogy ne segítsenek embertársaiknak. Mert mi van akkor, ha valóban rászorulóval találkozunk a virtuális térben? Ezek után valószínűleg figyelmen kívül hagyjuk, hiszen már annyiszor pórul jártunk.
A bosszankodás ellenére, hogy egy ilyen levéllel ezernyi jóhiszemű embert be lehet csapni, én is örömmel fogadtam a hírt, hogy ebben az esetben szó sincs beteg gyermekről, aggódó szülőkről. Mert beteg gyermekek, aggódó szülők, szegénysorú családok léteznek. Bizonyára Veszprémben is, de nálunk, a saját környezetünkben is. Akiken segíthetünk, ha akarunk. Igaz, nem olyan egyszerű módon, hogy pár perc alatt továbbítunk a címlistánkon szereplő valamennyi személynek egy-egy levelet. Talán nem ártana ezen éppen most egy kicsit elgondolkozni, amikor az adventi koszorú első gyertyájának a meggyújtására, a várakozás heteire készülődünk. Amikor majd, világválság, bizonytalanság ide vagy oda, lassan ismét kitör rajtunk a karácsonyi bevásárlási láz.

Mily meglepő, beigazolódott a sejtésem. ( 😀 ) Ez egy egyszerű HOAX levél.

Hogy mi az a HOAX? Nézzük csak meg, mit ír róla a Wikipédia:

hoax (angoleredetű vándorszó, jelentése: „beugratás”, „megtévesztés”, „átverés”, „álhír” vagy „kacsa”) leggyakrabban az e-mailben terjedő álhírek, kacsa-lánclevelek különféle változatait jelöli, bár az átverés gyakran kiegészül honlapokkal, illetve nemritkán az írott sajtó vagy a tv is hajlamos átvenni.

A hoax általában nem irányul más vagyonának vagy vagyoni értékkel bíró dolgának illegális megszerzésére (mint például a csalás), célja inkább a célszemély(ek) megtréfálása. Nevezhetjük ártatlan tréfának is, de az elkövetőnek tudnia kell, hogy számos esetben nagyon vékony a határvonal a tréfa és a büntetendő cselekedet között.

Fontos (de nem okvetlen szükséges) jellemzője a hoaxnak a virális jelleg, tehát azon képessége, hogy terjed és szaporodik (lásd memetika), bár a számítógépes vírusok „automatikus” terjedésével ellentétben ez az emberi segítséget is igénybe veszi („Küldd tovább 10 példányban!”).

Nemzetközileg az internettel együtt terjedt el, minthogy a hálózat ideális terepe a kisebb-nagyobb átveréseknek.

A népszerűbb hoaxok jelentős forgalmat generálhatnak, és ezzel komoly pluszköltségeket okozhatnak a szolgáltatóknak.

A hoax írójának célja lehet, hogy a “szélnek eresztett” levél fejlécében rövid idő alatt rengeteg e-mail cím gyűlik össze, amelyek a levél többszörös továbbítása után hozzá is visszajutnak – így valós, működő címekhez juthat, melyeket értékesíthet a spammereknek.

Ez azthiszem elég ahoz, hogy máskor az ilyen leveleket visszakézből vágjuk ki a fenébe. Ne foglalkozz azzal, hogy nem lesz szerencséd, ne hidd el, hogy meghalsz, vagy bármi is történik veled! Ha továbbküldöd a levelet, azzal kiadod a saját, valamint a barátaid email címét, amire aztán bárki, bármilyen vírust is küldhet aztán.

Ha szereted a barátaid és nem szeretnél nekik ártani, TÖRÖLD a körleveleket!

…vagy a kutyusnak annyi! 😀

Ha tetszett, lájkold!

Like This!

Hozzászólás